Rochefort

Rochefort Belediye Başkan Yardımcısı Bayan Michèle TROTIGNON

Sayın Bakanım, Muhterem hanımefendi, Sayın Müsteşar, bayanlar, baylar, burada toplanmış tüm Pierre Loti dostları,

Pierre Loti’nin doğduğu şehir Rochefort’u, ve tabii kendi vatanımı ve Fransızları burada temsil etmekten onur duymaktayım. Öncelikle, sayın Bakanın büyük bir nezaketle davet etmiş olduğu Rochefort Belediye Başkanı adına bu toplantıya katılamadığı için özür dilerim. Kendisi şehrimizin geleceğini ilgilendiren bazı önemli işler nedeniyle gelemedi ve şu anda aranızda büyük bir zevkle yaptığım kendisini temsil etme görevini bana verdi.

Bizim şehirlerimiz kadar birbirinden bu kadar farklı iki şehir daha var mıdır? İstanbul ve Rochefort. Sizin kökeniniz tüm Akdeniz uygarlığı ile bir tutulmakta oysa biz 333 yıllık geçmişi olan küçük bir kentiz. Siz iki kıtanın birleştiği yerde insanlık tarihine ışık tutmuş olan şehirler arasındasınız. Biz Atlantik okyanusu kıyısında küçük bir şehiriz. Sizin ekonomik ve kültürel ışımanız, ticari ve dini gelenekleriniz yanında biz adeta başka bir gezegendeki bir köy gibi kalırız. Ama bir kişi tüm bunlara rağmen iki ülke arasında sağlam bağlar kurmayı başarmıştır.

 Pierre Loti tüm hayatı boyunca Türkiye’nin ihtiyacı olduğu her zamanda dostu ve savunucusu olmuştur. Burada bulunan sizler; yazar, akademisyen, söz sahibi uzmanlar, siz ve biz bir arada Sayın Bakanın düzenlediği bu konferans boyunca zaman içinde oluşmuş ve nesillerdir devam eden bu esrarengiz bağın geçmişini araştıracağız ve belki bunu ortak bir geleceğe bir temel oluşturmak için kullanacağız. Siz ve biz, oluşmakta olan yeni Avrupa'nın batı ve doğu sınırlarında birbirinden çok farklı ülkeler olarak yer almaktayız.

Loti aramızda sadece bir bağdı, ama bu bağ ince de olsa öyle sağlam ve sembolik bir bağ ki bugün hala bir anlamı var çünkü burada bir aradayız. Bu buluşmamızın sonucunda Fransa’ya döndüğümüzde geleceğe kalacak olan aklımdaki görüntü, bu kişinin ülkesi Fransa’ya duyduğu sevgi ve seçtiği ikinci vatanı Türkiye’ye duyduğu sevgi olacak ki bu sevgi bizim hâlâ geleceğe ait ortak bir anlama ve konuşma dili ile iletişimimizi sağlıyor.

Sayın Bakan size ve Türkiye’ye, Pierre Loti’nin 150. doğum yıldönümünün İstanbul’da böylesine coşkulu, gönülden, bu kadar değerli katılımcı ile kutlanması konusundaki girişiminiz için teşekkür ederim. Pierre Loti aracılığıyla sağlanan bu değerli katılım Türkiye ve Fransa arasındaki ilişkilerin daima önemli olduğunu ve gelecek için bir açılım sağlayacağını göstermektedir.

Bildiğiniz gibi Sayın Bakan, Pierre Loti’nin doğduğu ev Rochefort’dadır. Bu evi büyük bir özenle en iyi şekilde korumaya çalışıyoruz ve orada Pierre Loti’nin yaratmayı başardığı küçük bir parça doğu hayalini görmeye gelen yüzlerce ziyaretçiye açık tutuyoruz. Gelecek sefer biz sizi, Sayın Üçcan’ı ve tabii diğer mesai arkadaşlarınızı Rochefort’da ağırlamaktan mutlu olacağımız bir konferans düşünmekteyiz. Buradaki arkadaşlarınız ve akademisyenlerden bu konferans konusundaki görüşlerini sormak isteriz ama temelde tabii ki Rochefort’lular Pierre Loti’nin şehrinde sizi ağırlamaktan memnun olacaktır, tabii bu konferansın sevgili yazarımızın 200. veya 300. doğum yıldönümünü beklemeyeceğini umarım. Pierre Loti’nin 100.doğum yıldönümü gösterilerinin de İstanbul’da yapılması sizin sadık dostlar olduğunuzun bir göstergesi.

Hepinize, bu konferansa katkıda bulunacak olan herkese, Sayın Bakanın bu girişimi ile yapılacak olan konferansın yararlı olmasını diler ve Sayın Bakana şu anda adına konuştuğum tüm Fransızlar adına yine teşekkürlerimi sunmak isterim; bizi ağırladığınız için misafirperverliğiniz için çok teşekkür ederim.

 
Bu site Kültür ve Turizm Bakanlığı Bilgi Sistemleri Dairesi Başkanlığı tarafından hazırlanmıştır.
Bu sayfa 2183 kez gösterilmiştir.