Sanatçı Yetiştirme Hedefli Kurumlarda Edebi Sanatlar Eğitimi

EDEBİ SANATLAR EĞİTİMİ

Sanatçı Yetiştirme Hedefli Kurumlarda Edebî Sanatlar Eğitimi

Edebî sanatlar eğitimi veren temel kurumlar, üniversitelere bağlı olarak uzun bir geçmişe sahiptir. Cumhuriyet’in ilk yıllarından bu yana İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi, 1936’dan bu yana Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi çok sayıda öğrenciye, yükseköğretim düzeyinde edebiyat eğitimi vermiştir.

Bu fakülteleri bitirenler, çok düzenli olmamakla birlikte bazı pedagoji dersleri de almışlar ve ortaöğretimdeki edebiyat derslerinde öğretmenlik yapmışlardır. Daha sonra öğretmenlik sertifikası programları yeniden düzenlenmiştir.

Bu iki fakülteye, 1955’ten sonra sayıları giderek artan diğer üniversitelerin fenedebiyat fakülteleri eklenmiştir. Günümüzde üniversitelerin fen-edebiyat fakültelerine bağlı Türk dili ve edebiyatı bölümlerinin sayısı 42’yi bulmuştur. Vakıf üniversitelerinin de bu dalda eğitim programları açtıkları görülmektedir. Fenedebiyat fakültelerinin Türk dili ve edebiyatı programlarını tamamlayanlar, öğretmenlik formasyonu programlarını izleyerek, alan öğretmeni adayı olabilmektedirler.

 
Bu site Kültür ve Turizm Bakanlığı Bilgi Sistemleri Dairesi Başkanlığı tarafından hazırlanmıştır.
Bu sayfa 918 kez gösterilmiştir.