Ali Aghaey - Çiplerin Dünyası

Karikatür ve Bilişim

Ali Aghaey

Çiplerin Dünyası

Hazır olun! Geri sayım başlayacak. Kemerlerinizi bağlayın. Bütün dünyanız elinizdeki bir çipin içine sığdırılacak. Evet; on, dokuz, sekiz, ... sıfır.

Artık dünya denilen gezegeniniz bir köyden daha büyük değil. Herşey uzanabileceğiniz noktada. Sadece bir numarayı tuşlayın ya da internet sitelerine gidin.

Hey! Peki benim karikatürlerim nerede? Kağıt dosyamın içinde değiller. Ne yapmak isterseniz isteyin önce bilgisayarınıza bakmak zorundasınız. Hadi bakalım... İşte burada, elektronik dosyamın içinde güvenli bir şekilde duruyorlar. Evet, gelecekte belki de hiçbir sanatçı yeteneğini gösterebilmek için kağıda ihtiyaç duymayacak.

Belki eserlerinizi dünyaya göstermek istediniz ve bu size imkansız göründü. Artık bir web sayfası oluşturabilir bütün bir yıl boyunca uyuduğunuz zamanlarda bile eserlerinizi bütün dünyaya gösterebilirsiniz. Artık kimse sizden gerçek haberleri gizleyemez. Değişik internet siteleri, haber kanalları aldatılmanıza asla izin vermez. Gelecek dünyası çiplerin dünyası olacak.

Karikatüristler de bu dünyanın içinde birer komşu oldular. Birbiriyle “chat” yapabiliyor, birbirlerini tanıyabiliyorlar. Sergiler ise bu dünyada elektronik hale geldi. Ne var ki eski dünyamız da o kadar kötü değildi. Örneğin, e-posta daha ucuz ve daha hızlı bir yol, ancak mektup yazmak daha formal ve etkili bir yol. Sevdiğiniz insanlar e-postanızı okur okumaz silebilirler. Fakat emin olun ki kağıt üzerine yazdığınız mektup çöpe gitmeyecek ve içinde yazanlar satır satır okuyanın kalbine işleyecek.

Bu yüzden kağıt üzerine çizilmiş karikatürler daha formal ve daha etkili. Ve bu karikatürleri görmek elektrik gibi bir enerji kaynağı gerektirmiyor.

Son olarak söylemek istediğim şey “Dikkatli olun” Tırnaklarınızdan daha büyük olmayan küçük çiplerin içinde boğulabilirsiniz.

 
Bu site Kültür ve Turizm Bakanlığı Bilgi Sistemleri Dairesi Başkanlığı tarafından hazırlanmıştır.
Bu sayfa 2718 kez gösterilmiştir.