Vladimir Kazanevsky - Karikatür ve Bilişim

Karükatür ve Bilişim

Vladimir Kazanevsky

Karikatür ve Bilişim

Bilişim, insanoğlunun modern dünyadaki gelişiminin ana güçlerinden biri. Bilişim akımı gazete ve dergilerin ortaya çıkmasıyla birlikte pürüzsüz bir şekilde yayıldı. Kablosuz cihazlar ve televizyondan sonra internet’in çıkmasıyla birlikte bütün dünyada bir bilişim patlaması yaşandı. Bugün internet vasıtasıyla herşey hakkında herşeyi kolaylıkla bulabilmeniz mümkün.

Aynı zamanda bu bilişim çöplüğünün çamurlu akıntısı içinde istediğimiz balığı yakalamak da giderek daha zor hale geldi. Yararsız bilginin çokluğu hevesimizi kırar duruma geldi.

Aynı problem karikatür sanatı için de söz konusu. İyi kalitede olduğu şüpheli olan birçok karikatür bu türün fanatiklerine sunulur oldu. Fakat gerçek fanatikler hangi karikatürün gerçek sanatsal karikatür, hangisinin ise lezzetsiz çalışmalar olduğunu hemen ayırdı.

Burada gerçek sanatsal karikatürlerden bahsediyoruz. Gerçek karikatürlerin modern dünyadaki önemleri içlerinde önemli bir şekilde bir bilgi yüklü barındırdıkları için ciddi miktarda arttı.

Örneğin politik karikatürler gerçek motifleri, bunların derinini ve seyircileri için politik olayları zekice ortaya çıkardı. Bazen politik bir karikatür içeriği yoğun analitik bir makaleden çok daha başarılı mesajlar verebiliyor. Bu özellikle okumaya vakit bulamayan günümüzde çok önemli bir özellik.

Derin felsefi içerikli karikatürler, hayat hakkında, hayatın radikal problemleri hakkında fikirleri içeriyor. Modern çağın insanı var oluşu hakkında düşünmeye zaman bulamıyor çünkü iki ana problemin sancısını çekiyor: Parayı nereden kazanacağı ve biriktirmek için ne yapacağı. Bu insan ciddi felsefi içerikli karikatürü gördüğü zaman gönülsüz de olsa hayatı anlama çabasına katılıyor. Modern çağın izleyicisi kendi zihnini yormaktan hoşlanmıyor. Bu yüzden karikatürün felsefi içeriği bilinç üstündeki parayla ilgili problemleri geçerek okurun bilinçaltına anında işliyor.

Eğlendirici karikatürler ise içlerinde herhangi bir bilgiyi taşımıyor ve bu da modern çağ insanının hoşuna gidiyor. Bu tip karikatürler kişinin hayatı için gerekli olan bir sonraki bilgiyi daha etkin bir şekilde algılaması için bir parça da olsa rahatlamasını sağlıyor.

Rahatlıkla görebileceğimiz gibi modern karikatürler kendilerini çılgın bir bilgi akıntısının içinde bir balık gibi hissediyor. Çünkü modern karikatürler bilgiyi içlerinde barındırıyor ve insanların bunu etkin bir şekilde algılamalarına yardımcı oluyor.

 
Bu site Kültür ve Turizm Bakanlığı Bilgi Sistemleri Dairesi Başkanlığı tarafından hazırlanmıştır.
Bu sayfa 3256 kez gösterilmiştir.