Tan Oral - Ağ

Karikatür ve Bilişim

Tan Oral

Bilmek, öğrenmek, haber almak her canlının ve insanın vazgeçilmez haklarındandır. Ama bilmesin, öğrenmesin, haberi olmasın diye birbirine yasaklar koyan da yine insandan başkası değil. Ne var ki bilme zorunluluğu ile öğrenmenin önündeki engelleri aşma tutkusu, bu alandaki teknolojik gelişmeye de geniş ufuklar açıyor.

İnsanlar bilgiyi yasaklaya yasaklaya, sonunda bugün, artık Bilgi Çağı’na geldiklerini söylemeye başladılar. İçinde yaşadığımız, hızına ve şaşırtıcılığına tanık olduğumuz döneme Bilgi Çağı adını veren ise, tüm dünyayı ve insanları sonsuz bir ağ içinde bir araya getiren iletişim teknolojisindeki baş döndürücü gelişmedir.

Bilgi ancak dolaşımda olduğu sürece, tıpkı para gibi değer kazanıyor. Böyle olunca da bilgi aktarımında en önemli şey, onun kayıpsız taşınabilmesi oluyor. Onun iletilme ve paylaşılma ihtiyacı ise her gün katlanarak artıyor. Bütün bu olguların doğal sonucu, bu alandaki sorunlar da yine kaçınılmaz olarak büyümekte, yayılmakta.

Haberleşme uğraşı içinde, yeni teknolojiye sahip olmak için çırpınırken, bir yandan da yeni teknolojiye uyum sağlamaya çalışan Ağ’a düşmüş insan’ın acıklı durumu ise mizahın ve karikatürün fırçasına takılmadan olamıyor.

 

 
Bu site Kültür ve Turizm Bakanlığı Bilgi Sistemleri Dairesi Başkanlığı tarafından hazırlanmıştır.
Bu sayfa 3872 kez gösterilmiştir.