Peter Nieuwendijk - Müthiş Rahatlık

Karikatür ve Bilişim

Peter Nieuwendijk

Müthiş Rahatlık

Eğer serbestçe hareket edemiyorsanız, vücudunuzda bir yerleri kırmışsanız ya da sakatsanız, telefon ve özellikle e-mail ve internet dünya ile olan tek bağlantınızdır.

Ben sağ kolumun üst kısmını yedi yerinden kırdım, bazı sinirler de hasar gördü ve iyileşmesi için 5 aya daha ihtiyacım var. Evet, çizim yaptığım kolum...

Bu acıma duygusu yaratmayı amaçlayan bir mesaj değil, sadece bilişim teknolojisinin etkisinin ne derece farkında olduğumu göstermek için bir örnek.

Dışarı çıkıp gazete alamıyorum çünkü kötü havalarda vücudunuz dengesizse, yürümek tehlikeli. Semih Poroy’un Deventer karikatür festivalinde Hollanda maceraları ile ilgili yaptığı bandı merak ediyordum. O mükemmel sayfaları e-maille aldığım için (Izel Rozental gönderdi) şanslıyım. Alışveriş yapamıyorum ama e-mail ile (internette farklı sitelere giderek) kitap, müzik, yiyecek ve içecek alabiliyorum. Hepsi eve teslim ediliyor.

Kolum kırıldığından beri tüm dünyada karikatür dostlarından kartlar, mektuplar ve çizimler alıyorum. Normal posta ile sadece dört kart ve bir mektup geldi. E-mail ile 50 den fazla!

Neşe saçan kartlar, karikatürler, mektuplar, festivaller hakkında bilgi, diğer karikatür dostlarıyla bağlantılar. Hatta sol elimle bunları yazdırabildim bile!

Tüm dünyada ülkelerin endüstriyel ve sosyal yapıları, telekomünikasyon teknolojilerindeki gelişmelerle hızla değişiyor ve internet günlük hayatımıza çarpıcı bir hızla giriyor, karikatür dünyasında ve evlerimizdeki değişikliklerin habercisi oluyor.

Kişisel olarak ben bu değişikliğin sosyalliğimizi kaybetmemize neden olacağını düşünmüyorum. Başlangıçta insanlar TV’nin etkisinden korkmuşlardı; sinemanın, konserlerin, sosyal hayatın ölümüne neden olacaktı. Olmadı. Başlangıçta insanlar fotoğraftan (portre tabloların sonu), trenlerden (kalp sorunlarına neden oluyor) ya da cep telefonlarından (dilleri değiştirecek) korkmuşlardı.

Büyük bir korku. Bu teknoloji dünyayı nasıl şekillendirecek? Nasıl bir gelecek getirecek?

Bizler bunların tam ortasındayız. Bunu kullanabiliriz ya da kötü kullanabiliriz. Normal toplumda olduğu gibi, webde de suçlular var, hırsızlar ve delilik pazarlayanlar, ama aynı zamanda idealistler, hızla bilgi temin edenler var, sohbet etmek (tüm dünyayla) için sohbet kutuları var. Hatta ben tüm dünyadan insanlarla satranç oynuyorum; gündüz ve gece! Haftalık canlı maçları da bırakmadım... Bilgisayar hayatlarımızda önemli bir yer aldı. Dilimiz yeni kelimelerle zenginleşti. Ve bilgisayarlar hakkında fıkralar da uzak durmadı. Kontrolör, muhasebeci, diktatör, çocuk bakıcısı-öğretmen, oyun partneri ya da ev köpeği olarak bilgisayar. Bilgisayar insanlığın efendisi değildir, hala söyleyecek sözlerimiz var.

Orijinal sanat evde kalabilir. Tüm dünyada web ile çizimlerle iletişim kurabilirim. İnsanlara elimde olanları gösterebilirim, bu seyahat giderlerinden tasarruf sağlar, zamandan tasarruf sağlar, daha fazla şey yapabiliriz, daha fazla yaşayabiliriz. Gazetelere ve dergilere ekinde dosya olan e-mailler gönderiyorum (tiff ya da jpeg, hangisini isterlerse ya da hangisini açabiliyor ya da alabiliyorlarsa). Sanat galerilerine çalışmalarımın güzel baskılarını gönderiyorum, artık “hayır” kimi zaman da “evet” cevabını almak için ayaklarına kadar gitmek yok. Bana e-maille cevap veriyorlar.

Tüm olası müşterilerime bilgi verebiliyorum, onlara web sayfam hakkında bilgi veriyorum. E-mail ile sipariş verebiliyorlar (ve veriyorlar). Postayla gönderiyorum ya da şahsen götürüyorum.

Çalışmalarınızı web sayfasına koymaktan korkmayın. Elbette hırsızlar, hayal gücü yetersiz insanlar olacaktır ama çalışmanızı siteye düşük çözünürlükte yerleştirirseniz (72 dpi) bilgisayar ekranında harika görünür ama basılarak kullanıldığına kötü görünür.

Karikatürlerin ve çizimlerin webde bilgiyi desteklemede kullanılması giderek yaygınlaşmaktadır.

Uluslararası dil olarak karikatür web sitelerinde ve internet sitelerinde mükemmel işliyor görünmektedir.

Tüm bunlar ekstradır. Eski moda yolun yanı sıra (yine de uygun ve hiçbir zaman ortadan kalkmayacak, ara sıra canlı insanlar görmek iyidir), müthiş interneti kullanmak harika ama her şeyden önemli değil.

Sanatınızı tanıtmak isterseniz bunun üzerinde çalışmalısınız. Sadece bir bilgisayarınızın, e-mail adresinizin ve kişisel web sayfanızın olması yeterli değildir. İnsanlar sizi bulabilmeli, kim olduğunuzu, ne yaptığınızı bilebilmeli. Sarı sayfalarda ilanınızın olması başarılı olmanın garantisi değildir. Kişisel temas hala bir numaradır! Bunlara tüm bu teknolojik imkanları ekleyebilirsiniz. İnsanları sizi nerede bulabilecekleri konusunda bilgilendirin. Sadece adınızı ya da bir metatag lotunu (arama makineleri için kod sözcükler) eklemek yeterli değildir. Örneğin arama makinelerinden birinde “sulu boya resim” araması yapın; tüm dünyada 3478 dosya bulacaksınız. Nereden başlarsınız? Nerede durursunuz?

Gezinin. İnsanları ziyaret etmeyi bırakmayın. Eski moda telefon konuşmaları yapmaya, mektup yazmaya, kart atmaya devam edin ve fazladan destek olarak da bir web sayfası ya da home page kullanın. Birlikte işe yarayabilir. Birlikte işe yarar.

Doğru bağlantıları kullanın. Arkadaşlarla, meslektaşlarla bağlantılar, bu internetin geleceğidir.

 
Bu site Kültür ve Turizm Bakanlığı Bilgi Sistemleri Dairesi Başkanlığı tarafından hazırlanmıştır.
Bu sayfa 3344 kez gösterilmiştir.