Yeni atılımlar

YENİ ATILIMLAR

Yapısal ve güncel sorunlarına rağmen Devlet Opera ve Balesi son yıllarda bazı önemli atılımlar içinde. Bu atılımlar yeni bir opera izleyicisini oluşturmaya başladı.

 

Özellikle 1990’lı yıllardan sonra opera seyircisinin değiştiği, gençleştiği görülmekte. Türkçe söyleme geleneğini bırakıp, eserleri orijinal dille sahnelemek operamızın standartlarını yükseltti. Salondaki elektronik düzenekle yapılan Türkçe tercüme olanağı operaya ilgiyi arttırdı.

 

Operamızın geniş kitlelerle buluştuğu etkinlik ise 1994 yılında başlayan Uluslararası Aspendos Opera ve Bale Festivali... 10.000’i aşkın izleyiciye ulaşabilen ve 2002’de 9. yılına ulaşan festival kapsamında Antalya’da tarihî Aspendos Amfitiyatrosu’nda sergilenen temsillerle hem bölge halkına hem de yabancı turistlere ulaşılıyor. Festival, opera dünyamıza bir atılım getirirken, yerli ve yabancı topluluklar arasında sanatsal bir rekabeti de doğurdu. Operamız, Aspendos Festivali ve yurt dışı turnelerle önemli platformlarda ülkemizi başarı ile temsil ediyor.

Aydın Gün’ün koordinatörlüğünde 1995 yılından beri yapılan “Yapı Kredi Uluslararası Leyla Gencer Şan Yarışması”nda bazı yıllarda Türk sanatçılar da dereceye girmişlerdir. Bu yarışma hem sanatçıya duyulan saygıyı dile getirmesiyle hem de genç sanatçıların yıldızlaşmasına yardımıyla opera dünyamıza büyük katkılar sağlıyor. Geçmişteki başarıların devamı olarak genç sanatçılar bu yarışmanın yanı sıra başka uluslar arası yarışmalarda da madalya ve derece alıyorlar.

Cumhuriyet döneminde 1934’de “Öz Soy”la başlayan opera tutkumuz, bugün sayıları artan salonlarda sahnelenen onlarca opera eseri ile devam ediyor. Dünyaca ünlü solistlerimiz önemli yabancı operalarda başrolde görev alıyor. Gelişen operamız Cumhuriyetimizin kurucularının beklentilerini karşılamış ve Atatürk’ün öngörüsünü haklı çıkarmıştır. Halen konservatuvarlar yeni sanatçılar yetiştirmek için uğraşıyor. Çeşitli sorunlarına rağmen büyümeye, gelişmeye devam ediyor operamız. Cumhuriyet’in ilk kuşağının zorlukları aşarak bugünlere getirdiği opera, gelecekte de yine Türkiye’nin çağdaş yüzünü sergilemeyi sürdürecek...

 
Bu site Kültür ve Turizm Bakanlığı Bilgi Sistemleri Dairesi Başkanlığı tarafından hazırlanmıştır.
Bu sayfa 740 kez gösterilmiştir.