Prof. Dr. İhsan SEZAL

Uygarlığın Doğduğu Şehir: Şanlıurfa

İlkçağdan Günümüze Urfa'da Sanat ve Edebiyat

Cumhuriyet Dönemi (1923-2000)

Prof. Dr. İhsan SEZAL (Şair-Yazar)

1947 yılında Urfa’nın Siverek ilçesinde doğdu. İlk ve orta öğrenimini Siverek ve Diyarbakır’da 1965 yılında bitirdi. Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde başladığı öğrenimini bir burs kazanarak gittiği İngiltere’de tamamladı. Lisan ve Yüksek Lisansını Manchester ve Sath üniversitelerinde yaptıktan sonra Bursa Uludağ Üniversitesi İktisadi ve Sosyal Bilimler Fakültesi’ne Asistan olarak girdi. İstanbul Üniversitesi İktisad Fakültesi’nde Doktorasını yaptı. Bursa Uludağ Üniversitesi’nde Doçent olarak öğretim üyesi iken 1986 yılında Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanlığı Müsteşar Yardımcılığına getirildi. 1988 yılında aynı bakanlığın müsteşarlığına getirildi. 1989 yılında müsteşarlıktan ayrıldı ve öğretim üyesi olarak Gazi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’ne döndü. Müsteşarlığın yanı sıra 1987-1991 yılları arasında 4 yıl YÖK Üyeliği yaptı. UNESCO Milli Komisyonu Yönetim Kurulu Üyesi ve Başkan Yardımcılığını da yapan Sezal, halen Gazi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Kamu Yönetimi Bölüm Başkanı ve Başkent Üniversitesi Lisansüstü Programlar Danışmanı’dır.

Şiir ve yazı hayatına öğrencilik yıllarında başlayan Sezal, Fikir ve Sanat’ta Hareket Dergisi’nin 1967-1977 dönemindeki kadrosunda yer aldı. Yol, Defne, Adım, Diriliş, Türk Edebiyatı ve Dergâh dergilerinde şiirleri yayınlandı.

Yayınlanmış Eserleri:

Alaca Dünya (şiir, 1969), Sosyal Bilimlerde Temel Kavramlar (1980), Sosyoloji Yazıları (1983), Sabır ve Gül (şiir, 1989), Şehirleşme (1991), Aile Nedir (1992), Hangi Gökyüzü (şiir, 1995)

Şiirinden örnek:

Hayatın Gülüşü

Hayatın gülüşünü zaman aynasında
Beklersin usanmadan yıllardır
Yüzbin dağlar aşan Ferhad olsan da
Bekler seni ötede bir yenisi vardır.
Vadilerin sonsuzluğa sırdaş ufkunda
Gün olur ruhunun yankısını duyarsın
Doymazlığın vardır sevgiye ve de aşka
Onlar konuşur bir ömür boyu.... sen susarsın.

 
Bu site Kültür ve Turizm Bakanlığı Bilgi Sistemleri Dairesi Başkanlığı tarafından hazırlanmıştır.
Bu sayfa 1944 kez gösterilmiştir.