Merkez ve Köy Evleri Arasındaki Farklar

Merkez ve Köy Evleri Arasındaki Farklar

Köylerde evler tek kat olarak istenilen büyüklükte yapılmaktadır. Evin yanında, bitişik olarak; tandır evi, ahır ve samanlık (yemlik) bulunmaktadır.

Köylerde misafir daha çok olduğu için, bir misafir odası mutlaka bulunmaktadır. Misafir odasının kapısı evin kapısından ayrı, dışarıda bir yerde bulunmaktadır (misafir rahat etsin diye). Misafir odasında misafirin ihtiyaçlarını karşılamak, yemek ve benzeri ihtiyaçlarını gidermek için servis bacası bulunmaktadır. Köy evlerindeki misafir odasının yanında tuvalet ve abdest alması için “çol” bulunmaktadır.

Köy evleri sıcak olsun diye, damlar Ahlat ilçe merkezine göre daha basık olarak yapılmaktadır. Eski köy evlerinin üzeri sıcak olsun diye, ağaç döşemenin üzerine kamış, saman gibi şeyler örtülüp ondan sonra çamurla kapatılmaktaydı.

Köy evlerinin ahırının kapısı dışarıdandır ancak evin içerisinden de ahıra giden bir yol vardır. Yöre ustası bunun gerekliliğini, “hayvandır, hasta düşer, ipe düşer, insan ahırı gezmek ister” şeklinde ifade etmektedir. Ahırda dama çıkıp damı süpürmek için bir kapı bulunmaktadır. Köyde mesken ve meskene yardımcı yapılar iç içedir.

 
Bu site Kültür ve Turizm Bakanlığı Bilgi Sistemleri Dairesi Başkanlığı tarafından hazırlanmıştır.
Bu sayfa 9033 kez gösterilmiştir.